Skip to main content

Revolut udostępnił nam dzisiaj wyniki III edycji swojego raportu na temat bezpieczeństwa konsumentów i przestępczości finansowej, który potwierdza, iż platforma Meta ma naprawdę duży problem ze swoimi usługami – Facebook, WhatsApp i Instagram.

Na wstępie przesłanej informacji Revolut stwierdza, iż Meta jest już po raz trzeci “liderem” źródeł oszustw zgłaszanych przez klientów. Co ciekawe, porównuje dalej ich wyniki do Google, którego to udział w liczbie zgłoszeń oszustw jest stosunkowo niski – 0,09%, co mogłoby sugerować, że big techy są w stanie zwalczać plagę oszustw u źródła, tylko z jakiegoś powodu platformie Meta się to nie udaje.

Jakie wyniki mają usługi Mety? Biorąc pod uwagę zgłoszenia przez klientów Revolut w 29 krajach Europy oszustwa, których źródłem są usługi Facebook, WhatsApp i Instagram stanowią 54% ze wszystkich zgłoszeń. Jeśli chodzi z kolei o samą Polskę, jest ich aż 58%.

Połączenie telefoniczne z zagranicznego numeru, automat, kobiecy głos mówi po polsku: “Witam, mam dla Ciebie ważną informację, otwórz moją wiadomość na WhatsAppie”. Ten niewinny komunikat to pierwszy etap jednego z setek wariantów ataków phishingowych jakich doświadczają Polacy.

Preferowaną platformą do inicjowania oszustw w drugiej połowie 2024 roku był Facebook (28% oszustw zgłoszonych przez klientów Revolut w Europie i 36% w Polsce), tuż za nim uplasowały się WhatsApp (21% Europa, 19% Polska) i Telegram (18% Europa, 16% Polska). Następne były Instagram (6% Europa, 3% Polska) i X (3% Europa, 1% Polska).

Czytaj dalej poniżej

Takie połączenie, z takim komunikatem: “Witam, mam dla Ciebie ważną informację, otwórz moją wiadomość na WhatsAppie”, sam już odebrałem z numeru z Wielkiej Brytanii. Jako, że nie zostawiam swojego numeru, gdzie popadnie w sieci podejrzewam, że skala takich ataków, może być rzeczywiście duża, również w naszym kraju.

Woody Malouf, Head of Financial Crime w Revolut:

Niestety, mimo wielokrotnych apeli Revolut i innych instytucji finansowych, platformy mediów społecznościowych nie podjęły skutecznych działań przeciwko oszustom, którzy atakują ich użytkowników. Ta bezczynność jest porażająca, bo ułatwia dalszy wzrost przestępczości. Potrzebujemy szybkich i zdecydowanych działań, a nie pustych obietnic.

Tak więc nie tylko na Facebooku, Meta nie radzi sobie z oszustami, czemu medialnego rozgłosu nadał w ostatnim czasie szef InPostu – Rafał Brzoska.
Źródło: Revolut.