
Sprzedającemu taki schemat daje możliwość szybszej sprzedaży mieszkania, a dla kupującego to szansa na zakup domu bez kredytu hipotecznego, zwłaszcza jeśli ma problemy z weryfikacją dochodów lub złą historię kredytową, mówi założyciel Vorobev Realty Group, Marat Worobiew. — Jednak w większości przypadków takie oferty są mniej korzystne dla kupującego niż natychmiastowa płatność gotówką — dodaje.
W przeciwieństwie do kredytów hipotecznych, własność mieszkania w ratach jest przenoszona na kupującego dopiero po dokonaniu pełnej płatności, a do tego czasu pozostaje u sprzedającego, mówi Valery Tumin, dyrektor rynków w Rosji i WNP fam Properties. Ponadto sprzedaż ratalna pozwala zarobić średnio do 25 proc. więcej niż płatność ryczałtowa, mówi Regina Dydalina, dyrektor wykonawczy federalnej firmy Etazhi.
— Popularność rat wynika nie tylko z wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych. Niektórzy sprzedawcy są skłonni rozłożyć płatność na raty na okres dłuższy niż rok, aby zmniejszyć podstawę opodatkowania w bieżącym okresie, aby nie płacić podatków według podwyższonej stawki. Część kwoty otrzymują w pierwszym roku transakcji, inną część — w kolejnych latach, dzięki czemu poziom rocznego dochodu pozostaje na akceptowalnym dla sprzedającego poziomie — wyjaśnia Dydalina. Dodała, że sprzedaż dużej liczby mieszkań inwestycyjnych jest realizowana w ten sposób.
Ryzyko dla obu stron
Jednocześnie takie transakcje wiążą się z ryzykiem dla obu stron. Dla kupującego, jeśli nie jest pewien swojej sytuacji finansowej w perspektywie roku lub dwóch lat, istnieje niebezpieczeństwo nałożenia kar i utraty mieszkania, a dla kupującego — nieotrzymania zapłaty za mieszkanie — mówi Worobiew. W przypadku niespełnienia warunków umowy przez kupującego lub sprzedającego, wszystkie kwestie zostaną rozwiązane tylko w sądzie, ponieważ pozasądowa procedura rozwiązywania takich kwestii w 95 proc. przypadków jest niemożliwa, mówi dyrektor departamentu nieruchomości wtórnych Est-a-Tet Julia Dymowa.
Jednak transakcje ratalne są w pełni legalne i regulowane przez rosyjskie prawo cywilne, podkreśla Tumin. Niemniej jednak, według niego, raty nie mogą całkowicie zastąpić kredytu hipotecznego. Jest to raczej rozwiązanie krótkoterminowe, które nie jest odpowiednie dla wszystkich kupujących — podsumował ekspert.