Skip to main content

Władimir Putin podpisał 23 listopada ustawę zezwalającą rosyjskim żołnierzom, którzy walczyli w Ukrainie, na umorzenie pożyczek do 10 milionów rubli (około 400 tys. zł). Ma to na celu zachęcenie Rosjan do podpisywania kontraktów z Ministerstwem Obrony i przyłączenie się do działań wojennych. 

Rosyjski MON ma nadzieję, że perspektywa uwolnienia się od długów skusi kolejnych ochotników do podpisywania kontraktów. W ogłoszeniach o rekrutacji władze obiecują także pokrycie kosztów podróży rekrutów w celu podpisania kontraktów. Ponadto każdy ochotnik może spodziewać się na start jednorazowej wpłaty.

Rosja. Władimir Putin zaniepokojony. Analitycy wskazują powody

O jakich kwotach mowa? W obwodzie tulskim jest to 2,5 mln rubli (około 60 tys. zł), 3 mln rubli za umowy podpisane w obwodach biełgorodzkim i niżnonowogrodzkim oraz 2,1 mln rubli za umowy podpisane w obwodzie leningradzkim.

22 listopada Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło projekt ustawy, która zobowiązałaby do zwrotu tych jednorazowych płatności, jeśli żołnierze dopuszczą się „rażącego wykroczenia dyscyplinarnego” lub uchylą się od obowiązków wojskowych. Ma to związek z rosnącymi kosztami wojny.

Chociaż rekrutów nadal zachęca się pieniędzmi, to podjęto niedawno kilka decyzji mających na celu zmniejszenie wydatków na poszkodowanych w wojnie, walkę z inflacją i rozwiązanie długoterminowych problemów demograficznych, takich jak niski wskaźnik urodzeń i niedobory siły roboczej. Długoterminowymi problemami ze stabilnością w kraju ma być zaniepokojony sam Władimir Putin i jego najbliżsi współpracownicy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że Rosja nie zamierza przeprowadzać powszechnej mobilizacji, która byłaby o wiele tańszym rozwiązaniem. Obecnie armia ma rekrutować wystarczającą liczbę ochotników kontraktowych – wynika z propagandowych komunikatów. 

Wojna w Ukrainie. Ogromne koszty Rosji

Rosja wydała do tej pory ponad 167, 3 mld mld dolarów na działania wojenne. Według wyliczeń opublikowanych we wrześniu przez Forbes same działania zbrojne kosztowały Rosję do tej pory 51,3 mld dolarów. 34 mld dolarów to koszty zniszczonego sprzętu, a 35,1 mld dolarów pochłonął żołd.

Na kwotę 167,3 mld dolarów składają się poza tym również m.in. odszkodowania dla rannych żołnierzy (21 mld dolarów) i rekompensaty wypłacane rodzinom zabitych wojskowych rosyjskich (25 mld dolarów).

Źródła: ISW, Forbes

Zobacz również:

„Prezydenci i premierzy”: Politycy komentują wyniki prawyborów/Polsat News/Polsat News