
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Prezydent elekt Karol Nawrocki w czwartek poinformował, że szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostanie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami — generałowie: Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś. Nawrocki zadeklarował, że chce, aby Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie militarnym, wojskowym, cywilnym, operacyjnym i analitycznym.
Rzecznik rządu krytykuje Sławomira Cenckiewicza. „Będzie doradzał konfrontacyjnie”
Szłapka był pytany w TVN24, co oznacza wskazanie Cenckiewicza na przyszłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. — BBN nie jest drugim Ministerstwem Obrony Narodowej. BBN jest ciałem, które doradza prezydentowi, będzie po prostu doradzał prezydentowi. Pewnie będzie doradzał mu bardzo konfrontacyjnie — odpowiedział rzecznik rządu. Jak dodał, „to nie jest dobrze, ale państwo od tego w żadnej mierze nie upadnie, bo to jest (…) tylko ciało doradcze”.
Z kolei minister sprawiedliwości Adam Bodnar pytany w TVP Info w czwartek wieczorem, czy wybór Cenckiewicza na szefa BBN będzie oznaczał „wojnę na górze”, odpowiedział: „Być może będzie taka atmosfera”. — Natomiast to nie zwalnia ani rządu, ani prezydenta z obowiązku takiego kształtowania przepisów, abyśmy doprowadzili do zgodności tych przepisów z prawem unijnym oraz z porządkiem konstytucyjnym — zaznaczył Bodnar.
Cenckiewicz zapowiedział w czwartek, że kierowane przez niego Biuro będzie „przede wszystkim merytorycznym, organizacyjnym wsparciem w realizacji konstytucyjnych zadań Prezydenta RP, czyli zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi i — można powiedzieć — opieki nad całym bezpieczeństwem państwa polskiego”. Ocenił jednocześnie, że Biuro „nie będzie jakąś redutą kontestacji” dobrych projektów resortów obrony czy spraw wewnętrznych, które będą wychodzić naprzeciw obronności, bezpieczeństwu państwa i zwiększaniu naszych zdolności obronnych. — W tym wszystkim będziemy rząd wspierać — zapewnił.
Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na prezydenta jest zaplanowane — jak zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia — na 6 sierpnia na godz. 10.