
„Sekretarz stanu przekazał swemu rosyjskiemu odpowiednikowi tę samą wiadomość, którą zespół amerykański przekazał delegacji ukraińskiej i naszym europejskim sojusznikom w Paryżu: prezydent Trump i Stany Zjednoczone chcą zakończenia tej wojny i przedstawili teraz wszystkim stronom zarys trwałego pokoju” – napisano w komunikacie Departamentu Stanu USA.
O telefonicznej rozmowie Rubio z Ławrowem poinformowało też rosyjskie MSZ. „Sekretarz stanu, który przebywał w Paryżu, powiadomił o rozmowach, jakie on i Specjalny Wysłannik Prezydenta Stanów Zjednoczonych Steve Witkoff odbyli tam z przedstawicielami Ukrainy, Francji i szeregu innych krajów europejskich” – brzmi komunikat resortu.
Pojawił się także komunikat na stronie ukraińskiego prezydenta. „Obie strony (USA i Ukraina — red.) odbyły konstruktywną i pozytywną dyskusję na temat ścieżek do całkowitego zawieszenia broni i dalszego procesu osiągania wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju” – napisano w komunikacie na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta.
Jak zaznaczono, delegacja ukraińska podtrzymała swoje zaangażowanie w wysiłki pokojowe wraz ze swoimi partnerami z USA i Europy i „podkreśliła, że całkowite zawieszenie broni ma kluczowe znaczenie”.
Spotkanie w Paryżu
W czwartek wczesnym popołudniem w Paryżu odbyło się spotkanie Rubio i Witkoffa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Po południu w stolicy Francji odbyły się rozmowy w szerszym gronie, a dziennik „Le Monde” wśród uczestników, oprócz przedstawicieli USA, wymienił także specjalnego przedstawiciela USA ds. Ukrainy Keitha Kelloga, doradców ds. bezpieczeństwa narodowego Niemiec i Wielkiej Brytanii Jensa Ploetnera i Jonathana Powella oraz przedstawicieli Ukrainy: szefa kancelarii prezydenta Andrija Jermaka, szefa MSZ Andrija Sybihę i ministra obrony Rustema Umierowa. Obecny był również dyplomacji Francji Jean-Noel Barrot.
Rozmów w Paryżu nie zapowiadano wcześniej szczegółowo, o przybyciu delegacji Ukrainy poinformowano dopiero w czwartek rano.