W siedzibie Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował, kto wejdzie w skład Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym – powiedział Nawrocki.
Karol Nawrocki ogłasza: Sławomir Cenckiewicz szefem BBN
Szefem BBN zostanie Sławomir Cenckiewicz – historyk i doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2016-2023 był dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego, w latach 2016-2021 członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
– Propaństwowe podejście profesora bardzo sobie cenię. Jest człowiekiem zdecydowanym, co wiele razy udowodnił – mówił o Cenckiewiczu Karol Nawrocki.
Cenckiewicz już wcześniej współpracował z Nawrockim, kiedy ten był jeszcze prezesem IPN. Profesor pełnił wtedy funkcję jego doradcy ds. naukowych.
– BBN będzie merytorycznym, organizacyjnym wsparciem dla wypracowania optymalnych dla Polski projektów. Nie będziemy mimowolnymi akuszerami tego, co przyjdzie z rządu – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.
Urzędujący prezydent Andrzej Duda, pytany przez dziennikarzy o nominację Cenckiewicza, stwierdził, że jest on „z całą pewnością fachowcem od spraw związanych z bezpieczeństwem”.
Sławomir Cenckiewicz i sprawa odtajnionych dokumentów
Na początku maja Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła Sławomirowi Cenckiewiczowi zarzuty dotyczące odtajnienia części planu obronnego Polski „Warta” – koncepcji obrony przed potencjalnym atakiem Rosji. Rzecznik warszawskiej prokuratury Piotr Skiba poinformował, że podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, odmówił składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania prokuratora i obrońcy. Skiba podkreślił, że Cenckiewiczowi grozi „ta sama kara, która grozi byłemu szefowi MON, posłowi PiS Mariuszowi Błaszczakowi, czyli kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10”.
Skiba wytłumaczył, że pod koniec lipca 2023 r. Cenckiewicz pomógł Błaszczakowi popełnić zarzucane mu przestępstwo przekroczenia uprawnień „w celu osiągniecia korzyści osobistych dla swojej formacji politycznej” – partii i komitetu wyborczego PiS. Skiba podkreślił, że przestępstwo polegało na zniesieniu klauzuli „Ściśle Tajne” oraz „Tajne” z fragmentów dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego, w tym m.in. z planu „Warta”. Wyjaśnił, że następnie Błaszczak na oficjalnym profilu PiS na platformie X opublikował odtajnione fragmenty, czym „działał na szkodę interesu publicznego oraz spowodował wyjątkowo poważną szkodę dla Polski”.
Cenckiewicz mówił wtedy, że „jest dumny z zarzutów, które postawiła mu prokuratura”. Dodał, że zarzuty dostał tak naprawdę za to, że zrobił z Michałem Rachoniem film „Reset”. „Odcinek 12, w którym ujawniłem plany Donalda Tuska na wypadek wojny, to znaczy wycofanie się na linię Wisły. I stąd moja duma, że ja zrobiłem ten film” – dodał.

Gen. Andrzej Kowalski – kim jest?
Prezydent elekt ogłosił, że jednym z zastępców Sławomira Cenckiewicza będzie gen. Andrzej Kowalski odpowiedzialny za nowe technologie w wojsku. Pierwszym zadaniem gen. Kowalskiego – jak zapowiedział Nawrocki – będzie stworzenie Departamentu Technologii Przełomowych w BBN, który pozwoli na ewaluację zmian na polu bitewnym na Ukrainie, „pewną drastyczną zmianę” w podejściu do technologii wykorzystywanych w działaniach wojennych oraz adaptowanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie bezpieczeństwa Polski.
Gen. Andrzej Kowalski w 2007 r. pełnił obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego w miejsce Antoniego Macierewicza, który został odwołany w związku z uzyskaniem mandatu poselskiego. W latach 2015-2020 był szefem Służby Wywiadu Wojskowego. W 2023 r. z rekomendacji posłów PiS został powołany na członka sejmowej komisji ds. wpływów rosyjskich.
– Pan gen. Andrzej Kowalski to doświadczony funkcjonariusz i cywilnego, i wojskowego wywiadu. Człowiek, który łączy swoją misję oficerską, generalską także z zadaniami intelektualnymi. To przede wszystkim człowiek, który myśli o bezpieczeństwie państwa polskiego w kontekście XXI wieku i wciąż zmieniających się zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski w wieku XXI – powiedział Nawrocki.
Gen. Mirosław Bryś – kim jest?
Drugim z zastępców będzie gen. Mirosław Bryś, który ma odpowiadać za „dynamikę przyjęć do armii”. Nawrocki określił go jako „bardzo doświadczonego generała Wojska Polskiego”.
Gen. Mirosław Bryś w 2017 r. objął stanowisko dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Służył w polskich kontyngentach wojskowych w Iraku i Afganistanie. W latach 2023-2024 był szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, po czym został odwołany przez szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza.