Skip to main content
Polska

Sławomir Mentzen chce płatnych studiów. Burza po słowach kandydata Konfederacji

Autor 29 marca 2025Brak komentarzy

Kreśląc wizję swojego „idealnego świata”, Sławomir Mentzen przyznał, że studiowanie byłoby odpłatne. – Oznaczałoby to, że ten, kto idzie na studia, utrzymuje uniwersytet od rektora po zakup papieru – uznała w „Debacie Gozdyry” wiceminister nauki Karolina Zioło-Pużuk. Słów kandydata na prezydenta bronił jego kolega z formacji. – System edukacyjny nie jest doskonały – stwierdził Michał Urbaniak.

Szerokim echem odbija się wypowiedź Sławomira Mentzena, który w programie Krzysztofa Stanowskiego stwierdził, że w jego „idealnym świecie” studia byłyby płatne. Kandydat Konfederacji na prezydenta wskazywał na przykłady Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. – Poziom edukacji w tych państwach wygląda znacznie lepiej niż w Polsce – oceniał.

ZOBACZ: Szymon Hołownia gotowy na debatę w Polsat News. Wskazał na Sławomira Mentzena

Do jego słów ustosunkowali się goście piątkowej „Debaty Gozdyry”. Michał Urbaniak z Konfederacji zwrócił uwagę, że Mentzen wspominał o „idealnym świecie”, lecz w rzeczywistości jego koncept nie zostanie zrealizowany „tak od razu”. – Natomiast wszyscy wiemy doskonale, że system edukacyjny dzisiaj nie jest doskonały – mówił.

Mentzen chce płatnych studiów. Kandydat Konfederacji w ogniu krytyki

Słowom o płatnych studiach sprzeciwiła się wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a jeszcze do niedawna prodziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Karolina Zioło-Pużuk. Przyznała, że jest przekonana, iż Konfederacja byłaby w stanie wprowadzić pomysł Mentzena w życie.

– Niech pan nie kłamie, że nie jesteście w stanie tego zrobić w chwilę, że to tylko fantazja. Jeśli zaczęlibyście rządzić, to jesteście w stanie w ciągu sekundy to zrobić, jedną decyzją – oceniła.

WIDEO: „Dystopia a nie utopia”. Wiceminister o wizji Mentzena

Wiceminister tłumaczyła, że realizacja pomysłu oznaczałaby, że państwo nie utrzymywałoby uniwersytetów, a robiliby to sami studenci. – Od rektora po zakup papieru do drukarki – przekonywała, sugerując, że opłaty takie nie stanowiłyby czegoś w rodzaju czesnego. Samą ideę przedstawioną przez kandydata nazwała „fantazją z cyklu dystopia, a nie utopia”.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak starł się z dziennikarzem w studiu. „Nie no, bez jaj”

Ze słowami poprzedniczki zgodziła się posłanka KO Karolina Pawliczak. Mentzena nazwała „tiktokowym kandydatem” i stwierdziła, że jest niepoważny. – Pseudoprogram fantazyjny Konfederacji tworzy się w miarę potrzeby chwili, czyli w programach telewizyjnych, na wiecach. Co komu odpowiada to pan Mentzen sobie przekazuje, po czym bierze hulajnogę i ucieka – ironizowała.

Będą akademiki za złotówkę? Poseł PiS wyciąga niezrealizowaną obietnicę

Wypowiedzi Sławomira Mentzena nie krytykował Łukasz Kmita z PiS. Poseł przypomniał jednak, że część obecnej koalicji rządzącej postulowała w przeszłości w kampanii wyborczej ofertę programową dla studentów „Akademik za złotówkę”. – Oni są tak samo wiarygodni – przekonywał.

Kmita przypomniał niefortunną wypowiedź byłego ministra Dariusza Wieczorka, który w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim – na pytanie o to, czy program był „ściemą” – stwierdził, że tak, po czym się zaśmiał. – Więc jeśli atakujecie kolegę z Konfederacji, to miejcie na względzie, że w przypadku akademików się kompromitowaliście i jesteście też niewiarygodni – przekonywał poseł.

Czytaj więcej