Spis treści:
Ze względu na to, że Wielkanoc w tym roku wypada wyjątkowo późno, zyskujemy niepowtarzalną szansę na połączenie rodzinnych tradycji z dłuższym wypoczynkiem. Wystarczy, że weźmiemy kilka dodatkowych dni urlopu, a przedłużamy świętowanie aż do dziewięciu dni. A to nie wszystko.
Święta Wielkanocne 2025. Kiedy wypadają?
W tradycji chrześcijańskiej Wielkanoc to najważniejsze święto, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W 2025 roku Wielki Czwartek odchodzimy 17 kwietnia, a Wielki Piątek wypada 18 kwietnia. Ze święconką udamy się do kościołów w sobotę 19 kwietnia.
W 2025 roku Niedzielę Wielkanocną, czyli dzień zmartwychwstania, obchodzimy 20 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny – znany jako lany poniedziałek – 21 kwietnia. Obydwa dni są wolne od pracy.
Jak zaplanować świąteczny urlop?
Data Wielkanocy jest ruchoma – ustala się ją według cyklu księżycowego – to pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Dlatego święto może wypaść w okresie między 22 marca a 25 kwietnia.
W 2025 roku późny termin (20 kwietnia) sprzyja planowaniu. Możemy bowiem przedłużyć świąteczny wypoczynek, biorąc cztery dodatkowe dni urlopu od 22 do 25 kwietnia. Wówczas odpoczynek od pracy potrwa aż dziewięć dni – od 19 do 27 kwietnia, łącznie z dwoma weekendami.
Późna Wielkanoc oznacza łagodniejszą pogodę – średnie temperatury w kwietniu wahają się od 5°C do 14°C, dlatego w tym roku zyskamy więcej okazji do dłuższych spacerów po świątecznym śniadaniu. To także okazja, by połączyć tradycje wielkanocne z przygotowaniami do majowego wypoczynku.
Majówka 2025. Dłuższe wolne po Wielkanocy
Niedługo po Wielkanocy zaczyna się majówka, na którą wielu z nas czeka z utęsknieniem. W maju 2025 roku obchodzimy dwa święta państwowe:
-
1 maja (Święto Pracy, czwartek),
-
3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja, sobota).
Ten układ pozwala na stworzenie przedłużonego weekendu. Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu – w piątek, 2 maja – by cieszyć się czterodniowym odpoczynkiem od 1 do 4 maja.
Warto jednak zaznaczyć, że w wielu firmach, 2 maja został ustanowiony dodatkowym dniem wolnym od pracy, ponieważ 3 maja przypada w sobotę. Dla bardziej ambitnych istnieje opcja wydłużenia tego okresu – wystarczy zaplanować urlop na dni robocze między Wielkanocą a majówką. Wówczas wolne zaczniemy 19 kwietnia (Wielka Sobota), a zakończymy 4 maja (niedziela), co da nam łącznie 16 dni urlopu – z czego siedem to dni ustawowo wolne od pracy.