Latanie samolotami stało się dla wielu z nas wakacyjną rutyną. Chętnie latamy nimi po świecie w celach urlopowych, ale i biznesowych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, które momenty takiej podróży są najgroźniejsze. Wbrew pozorom wysoko nad ziemią jest najbezpieczniej.
Loty samolotami pozostają najbezpieczniejszą formą podróżowania. I choć katastrofy lotnicze, takie jak tragedia w Korei Południowej, nadal się zdarzają, to jednak należą one do rzadkości. CNN postanowiło sprawdzić, ile wypadków z udziałem samolotów odnotowano przed rokiem, a także w których momentach do nich doszło.
Latanie samolotem to najbezpieczniejsza forma podróżowania. O ile przetrwasz te dwa momenty
W ostatnich miesiącach nie brakowało informacji o niebezpiecznych sytuacjach związanych z podróżami samolotem. W USA maszyna pasażerska zderzyła się z helikopterem. Natomiast na pokładzie linii lotniczych z Hongkongu doszło do pożaru, którego źródłem był uszkodzony powerbank.
Jak podaje CNN, powołując się na dane Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, w 2024 roku doszło do 1468 wypadków z udziałem samolotów. Kiedy do nich dochodziło? Aż 770 zdarzeń, czyli ponad połowa, miało miejsce w trakcie lądowania. Kolejne 124 wydarzyły się podczas startu.
Te dane bardzo wyraźnie potwierdzają, że to nie lecąc 11-12 km nad ziemią powinniśmy się bać. Choć turbulencje bywają niebezpieczne, to właśnie start, a szczególnie lądowanie są najtrudniejszymi manewrami dla każdego pilota. I właśnie dlatego mają oni specjalne procedury, które pomagają im się na nich skupić.
Nie ma trudniejszego manewru niż lądowanie. Tak przygotowują się piloci
Dlaczego to właśnie lądowanie jest najtrudniejszym momentem? Największe zagrożenie związane jest z tym, że piloci nie widzą dokładnie tego, co dzieje się na pasie startowym.
– Jeśli startujesz, widzisz pas startowy przed sobą, chociaż czasami zdarzają się ludzie wjeżdżający na pas bez odpowiednich prześwitów i próbujący wylądować na kimś. Ale zniżanie i lądowanie to absolutnie najbardziej niebezpieczny moment – podkreślił analityk transportu CNN Mary Schiavo.
Żeby zwiększyć bezpieczeństwo podczas lotów, pilotów obowiązuje zasada „sterylnego kokpitu”. Oznacza to, że podczas przebywania poniżej wysokości 10 tys. stóp (ok. 3 km) nie prowadzą oni zbędnych rozmów. Cała ich uwaga ma być wtedy skupiona wyłącznie na starcie lub lądowaniu.