Skip to main content

Karol Wójcicki – znany popularyzator astronomii – przekazał, że nad Polską najpewniej pojawi się dzisiejszej nocy zorza polarna – istnieje bardzo duża szansa na jej zaobserwowanie.

„To nie są ćwiczenia – alert zorzowy. Mamy to! Zorza polarna nad całą Polską prawie gwarantowana! Jeśli jeszcze siedzicie w domu i się zastanawiacie, czy warto ruszyć się za miasto – to przestańcie się zastanawiać i po prostu jedźcie! – zaapelował w swoim nowym poście na Facebooku Karol Wójcicki, znany popularyzator astronomii.
Zorza polarna nad Polską
„Bo tak dobrych warunków do obserwacji zorzy polarnej nie mieliśmy od kilku miesięcy! Już od wczoraj wieczorem trwa silna burza geomagnetyczna G3, a w ostatnich godzinach parametry wskazują, że może przejść w burzę G4! To oznacza realną możliwość obserwacji zorzy z praktycznie każdego zakątka naszego kraju – od Suwałk po Bieszczady, od Bałtyku po Śląsk. Serio!” – opisał.
„Parametr Bz od kilku godzin jest płaski jak stół – i trzyma się ujemnych wartości na poziomie -15 do -20 nT. Jeśli nic się nie zmieni, zorza będzie widoczna gołym okiem. Nie tylko jako delikatna poświata, ale jako pełnoprawne zjawisko z kolorem (najpewniej czerwień i może trochę zieleni) i strukturą – i to całkiem wysoko nad horyzontem” – czytamy w jego wpisie.
„Księżyc (faza 88 proc.) wschodzi dopiero po północy (dziś o 00:08) i będzie przeszkadzał tylko nieco – bo do północy mamy praktycznie idealne, ciemne niebo” – wyjaśnił ekspert.
Jak obserwować zorzę? Wójcicki ma na to takie rady:
Jedźcie z dala od świateł miasta – im ciemniej, tym lepiej;
Najlepiej pojechać na północ od miasta, żeby widok północnego horyzontu nie był zasłonięty smogiem świetlnym;
Zorza może być widoczna na wysokości nawet kilkudziesięciu stopni nad horyzontem, więc nie musicie mieć widoku aż do samego gruntu – ale dobrze, żeby na północy nie było wielkiego bloku, latarni, czy centrum handlowego;
Czasem wygląda jak mleczna chmura, która nie porusza się jak inne – ale często ma też czerwonawy odcień, pionowe struktury i subtelne pulsowanie;
Dla gołego oka będzie wyraźniejsza, gdy już dobrze przyzwyczaicie się do ciemności – nie wpatrujcie się w telefon.

Rady dotyczące tego, jak fotografować zorzę można znaleźć na jego Facebooku. Profil nazywa się: „Z głową w gwiazdach”.