Donald Tusk połączył się w środę (2 lipca) z astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, który przebywa obecnie w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach misji Ax-4. Podczas krótkiej rozmowy premier przyznał, że astronauta stał się dla wielu Polek i Polaków bohaterem. Panowie rozmawiali o przeżyciach z kosmosu i nie tylko.
– Niektórzy bardzo tobie zazdroszczą stanu nieważkości i są ciekawi, jak naprawdę to jest. Czy to jest przyjemne? Czy to fajnie czarować tak rzeczywistość, bo dla nas wygląda to jak absolutna magia? Polska młodzież, też by chciała wiedzieć, co masz im do powiedzenia, bo stałeś się dla nich bohaterem – zwrócił się do polskiego astronauty Donald Tusk.
Premier rozmawiał z polskim astronautą, który przebywa w kosmosie
– Panie premierze, dzień dobry, witam was wszystkich (…). Pan premier zadał kilka pytań. Cieszę się z zainteresowania polską misją kosmiczną. Jak żyje się w mikrograwitacji? To jest niesamowite uczucie. Najbardziej specjalne uczucie dla mnie, to było zobaczyć z powrotem Ziemię z góry. Akurat mieliśmy szczęście, że lecąc Dragonem na stację kosmiczną, przelatywaliśmy nad Europą i mieliśmy okazję po raz pierwszy zobaczyć nasze kraje, UE, Polskę. Widziałem Półwysep Helski z tego małego okna – mówił Uznański-Wiśniewski.
– Ja wtedy machałem do ciebie z całą rodziną. To pewnie było nie do zobaczenia – żartował premier. W dalszej części rozmowy przyznał, że astronauta stał się symbolem polskiej ambicji. – To, co robisz, otwiera Polskę na ambitną przyszłość – podkreślił. – Kosmos zawsze inspirował – mnie od małego dziecka – i nadal inspiruje miliony polskich dzieci – zareagował Sławosz Uznański-Wiśniewski.
– Cała Polska czeka na twój powrót. Możesz być pewny, że nie damy ci spokoju po powrocie. Będziesz miał mnóstwo ważnych rzeczy do zrobienia w kraju – dodał na koniec Tusk. Następnie Uznański-Wiśniewski rozmawiał z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz ministrem rozwoju i technologii Krzysztofem Paszykiem.
Polak w kosmosie
Przypomnijmy: misja kosmiczna Ax-4 rozpoczęła się w środę rano 25 czerwca w Kennedy Space Center NASA na Przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokład kapsuły Dragon wsiadło czworo astronautów: dowódczyni Peggy Whitson (USA), pilot Shubhanshu Shukla (Indie), a także specjaliści misji Tibor Kapu (Węgry) i dr Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Rakieta Falcon 9 firmy Spacex wyniosła kapsułę na orbitę okołoziemską. – Zabieram dziś z Ziemi cząstkę każdego z was – waszej siły, waszej nadziei, waszego zaufania. W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich. Z całego serca dziękuję wam za zaufanie. Kosmos dla wszystkich. Space for everyone – mówił do całego świata polski astronauta niedługo po starcie.
W czwartek (26 czerwca) po godz. 14:00 czasu polskiego Dragon bez większych problemów „przycumował” do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włazy otworzyły się i załoga została powitana przez innych astronautów, którzy od wielu tygodni tam przebywają. Warto zapamiętać tę datę, bowiem 26 czerwca 2025 roku pierwszy Polak „postawił stopę” na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Załoga spędzi w kosmosie dwa tygodnie. W tym czasie na pokładzie orbitującego laboratorium będą realizować misję obejmującą m.in. badania naukowe. Jednym z kluczowych badań będzie analiza wpływu promieniowania jonizującego na systemy elektroniczne. Eksperyment zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem detektora opracowanego przez polską firmę SigmaLabs. Polski astronauta zrealizuje też 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych.