Sędzia federalny USA Brian Murphy podczas rozprawy w Bostonie wydał ogólnokrajowy tymczasowy zakaz deportacji, który ma na celu ochronę migrantów, podlegających ostatecznym nakazom usunięcia z kraju.
Mowa o tych przypadkach, gdy migranci mają przejść szybką deportację do krajów innych niż te, które zostały zidentyfikowane podczas postępowania imigracyjnego, bez możliwości odwołania się w przypadku gdy wyjazd wiązać się będzie z prześladowaniami bądź torturami.
Donald Trump chciał deportować podejrzanych. Sąd przedłuża blokadę
Także w piątek sędzia federalny James Boasberg przedłużył tymczasową blokadę stosowania przez administrację Trumpa ustawy pozwalającej na ekspresową deportację cudzoziemców z pominięciem normalnych procedur w celu wydalenia z kraju rzekomych członków wenezuelskiego gangu Tren de Aragua.
Jak wskazuje Reuters, chodzi o wykorzystanie ustawy o wrogach z 1798 roku. Amerykańska organizacja ochrony praw człowieka American Civil Liberties Union podkreślała, że na mocy tego prawa odmawia się migrantom należytego procesu, w którym mogą zakwestionować zarzuty o członkostwo w gangach.
Zobacz również:
Administracja Trumpa twierdzi, że gang, przeprowadził „nieregularną wojnę” w USA i że wjazd członków do USA jest inwazją, uzasadnioną użyciem prawa, a przebywanie w kraju podejrzanych jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.
Agencja Reuters przypomina, że do tej pory USA trzykrotnie użyły ustawy o wrogach: podczas wojny w 1812 roku, a także podczas I i II wojny światowej, gdy z kraju deportowano imigrantów, pochodzących z Japonii, Włoch i Niemiec.
USA. Donald Trump zarządził deportacje rzekomych członków gangu. „Robię tylko to, czego chcieli ode mnie wyborcy”
W połowie marca Trump zarządził aresztowanie i deportację wszystkich wenezuelskich migrantów powyżej 14. roku życia, podejrzanych o członkostwo w Tren de Aragua. Następnego dnia władze Salwadoru informowały, że do kraju przybyło ponad 200 domniemanych członków gangu Tren de Aragua i 23 domniemanych członków gangu MS-13. Do wywiezienia doszło, gdy obowiązywała, wydana przez sąd, tymczasowa blokada deportacji.
Na wezwanie sędziego Boasberga do wyjaśnień administracja Trumpa powiadomiła, że sędziowie federalni nie mają uprawnień do blokowania deportacji, a ministerstwo sprawiedliwości zapewniało, ze nie doszło do naruszenia zakazu.
Sam Donald Trump bronił swojej decyzji i wzywał do usunięcia sędziego, który wydał zakaz. „Robię tylko to, czego chcieli ode mnie wyborcy. Ten sędzia, jak wielu szemranych sędziów, przed którymi muszę stawać, powinien być poddany impeachmentowi” – napisał na platformie Truth Social.
„Nie chcemy w naszym kraju okrutnych, agresywnych i obłąkanych przestępców, spośród których wielu to szaleni mordercy” – dodał.
Źródło: Reuters, PAP