
Anitta Hipper zauważyła, że co prawda art. 127 Statutu Rzymskiego mówi o tym, że państwo może wypowiedzieć uczestnictwo w MTK w drodze pisemnego zawiadomienia Sekretarza Generalnego ONZ, ale zgodnie z przepisami wypowiedzenie to staje się skuteczne dopiero po upływie roku od daty jego otrzymania (lub później, jeśli tak zostało zaznaczone w zgłoszeniu).
Do tego czasu państwo musi przestrzegać zobowiązań wynikających ze Statutu Rzymskiego, ustanawiającego MTK, w tym obowiązku współpracy z Trybunałem przy prowadzonych śledztwach i postępowaniach, które zostały wszczęte przed datą złożenia wypowiedzenia.
Węgry i wyjście z MTK? „Nie wiemy”
— Słyszeliśmy zapowiedzi Węgier o wycofaniu się z MTK, ale nie mamy informacji czy został już złożony w tej sprawie jakikolwiek formalny wniosek – powiedziała Hipper na briefingu prasowym w Brukseli. Rzeczniczka dodała, że jeśli takie wypowiedzenie faktycznie wpłynie, KE będzie mogła jedynie wyrazić ubolewanie, że jedno z państw członkowskich zdecydowało się wystąpić z Trybunału.
Doniesienia potwierdziło w środę także Radio Wolna Europa (RFE), według którego minister sprawiedliwości Węgier Bence Tuzson miał poinformować o planach Budapesztu wobec MTK na zamkniętym spotkaniu ambasadorów w siedzibie węgierskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
RFE wyjaśniło też, jak ma wyglądać procedura wystąpienia Węgier z MTK: najpierw parlamentowi ma zostać przedstawiony projekt rezolucji w tej sprawie, a następnie, jeśli zyska poparcie większości posłów, rząd oficjalnie zainicjuje proces wyjścia Węgier z Trybunału.
Węgry nie zgadzają się z decyzją MTK
Węgierskie władze już wcześniej poinformowały o tym, że nie zamierzają wykonać nakazu aresztowania wydanego przez MTK wobec premiera Izraela Binjamina Netanjahu. Ten w środę wieczorem przyjedzie na Węgry, gdzie zostać ma do niedzieli.
Rzeczniczka KE powiedziała w środę, że stanowisko UE wobec Międzynarodowego Trybunału Karnego jest jasne. — Unia wspiera działania MTK oraz wartości zapisane w Statucie Rzymskim, szanuje też niezależność i bezstronność Trybunału – powiedziała Hipper. Jak przypomniała, także przywódcy państw członkowskich w swoich konkluzjach z marca 2022 r. wezwali kraje UE do pełnej współpracy z MTK, w tym poprzez „szybkie wykonanie zaległych nakazów aresztowania”.