Skip to main content

Najpopularniejsza metoda poszczenia

Której metody postu kiedykolwiek próbowałeś? W ankiecie FITBOOK na temat rozpowszechnienia i popularności różnych metod postu czytelnicy oddali łącznie 21 305 głosów. Okazuje się, że z łączną liczbą 9935 głosów (47 proc.) to przerywany post w różnych formach jest zdecydowanie najpopularniejszy.

W ramach przerywanego postu dominuje metoda 16:8, zgodnie z którą jedzenie jest spożywane wyłącznie w ośmiogodzinnym oknie czasowym. Z 40 proc. i 8549 głosami jest to najpopularniejsza forma postu. Inne metody przerywanego postu, takie jak wariant 20:4 — zintensyfikowana forma postu 16:8 — są mniej popularne (520 głosów, czyli około dwóch proc.).

Najmniej popularna metoda postu

Dotyczy to również przerywanego postu 5:2, który polega na jedzeniu bardzo mało przez dwa dni w tygodniu (410 głosów) oraz tak zwanego wariantu OMAD (One Meal A Day), który polega na jedzeniu tylko jednego posiłku dziennie (483 głosy). Alternate Day Fasting (ADF), który obejmuje post przez 36 godzin, a następnie normalne jedzenie przez 12 godzin, jest preferowany tylko przez 126 osób, co stanowi bardzo małą liczbę. Z jednym procentem głosów jest to najmniej popularna metoda postu w ankiecie.

Biorąc pod uwagę ogromną popularność metody postu 16:8, czy bardziej tradycyjne sposoby, które obejmują znacznie dłuższe okresy niejedzenia, nie są już w ogóle praktykowane? Wręcz przeciwnie.

Post przerywany nie oznacza całkowitej głodówki nadianb / Shutterstock

Post przerywany nie oznacza całkowitej głodówki

Post terapeutyczny

Dziewięć proc. ankietowanych stwierdziło, że praktykowało już post terapeutyczny Buchingera (1861 głosów). Metoda ta, polegająca na spożywaniu wyłącznie bulionów, herbat i ewentualnie bardzo małej ilości soków przez kilka dni, jest drugą najpopularniejszą metodą postu.

Post motywowany religijnie

Trzecie miejsce, z 948 głosami, zajmuje kategoria postu motywowanego religijnie (cztery proc. wszystkich doświadczeń związanych z postem). Jest on zakorzeniony w wielu kulturach i religiach od wieków i — jak pokazuje ankieta FITBOOK-a — jest umiarkowanie popularny. Oddano na niego 4,4 proc. wszystkich głosów. Religijne rodzaje postu obejmują chrześcijańskie okresy postu, ramadan i żydowski Jom Kippur. W zależności od wyznania i tradycji, istnieją znaczne różnice w czasie trwania, rygorystyczności i dozwolonej w czasie postu żywności czy napojów.

Post wodny, sokowy i alkaliczny

Najtrudniejsza forma postu, post wodny, jest preferowana tylko przez cztery proc. uczestników ankiety. 772 osoby zadeklarowały, że przez pewien czas żyły wyłącznie na wodzie. Nie pytaliśmy o dokładny okres.

Za postem wodnym w rankingu popularności uplasował się post sokowy i post alkaliczny (odpowiednio 3,4 i 2,7 proc. wszystkich głosów — łącznie 729 vs. 577). W przypadku postu sokowego pije się tylko soki i nie spożywa się pokarmów stałych; w przypadku postu alkalicznego unika się pokarmów kwasotwórczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Post pozorowany

Tak zwany post pozorowany (znany również jako dieta naśladująca post) nadal wydaje się być stosunkowo nieznany lub mniej praktyczny dla wielu osób. Tę metodę, która została opracowana dopiero w ostatnich latach i w której dieta o obniżonej kaloryczności wprowadza organizm w stan postu, wypróbowały tylko 223 osoby (około jeden proc. ankietowanych).

Duża grupa bez doświadczenia postu

Znaczna część uczestników, a mianowicie 29 proc. (6108 głosów), stwierdziła, że nie miała jeszcze żadnego doświadczenia z postem. Pokazuje to, że chociaż post jest powszechnie znany, nie jest on oczywistością dla wszystkich.

Wyniki ankiety:

  1. Przerywany post: metoda 16:8 (8566 głosów, 40 proc.)
  2. Nie mam jeszcze doświadczenia z postem (6119 głosów, 29 proc.)
  3. Post terapeutyczny Buchingera (1863 głosy, 9 proc.)
  4. Post religijny (951 głosów, 4 proc.)
  5. Post wodny (773 głosy, 4 proc.)
  6. Post sokowy (729 głosów, 3 proc.)
  7. Post alkaliczny (578 głosów, 3 proc.)
  8. Przerywany post: metoda 20:4, tzw. dieta wojownika (520 głosów, 2 proc.)
  9. Jeden posiłek dziennie: OMAD (483 głosy, 2 proc.)
  10. Przerywany post 5:2 (410 głosów, 2 proc.)
  11. Post udawany (224 głosy, 1 proc.)
  12. Poszczenie co drugi dzień: ADF (127 głosów, 1 proc.).

Czy post jest zdrowy?

Organizm przełącza się w tryb oszczędzania energii i naprawy, gdy pozostaje bez jedzenia (w jakiejkolwiek formie). Jeśli nie dostaje składników odżywczych, szuka alternatywnych źródeł energii i zaczyna spalać tłuszcz. Badania mówią o spektakularnych rezultatach, na przykład postu terapeutycznego.

Prof. Andreas Michalsen, pod którego nadzorem poszczą ludzie cierpiący na różnego rodzaju choroby, stwierdził, że u osób z otyłością i stłuszczeniem wątroby poziom tłuszczu w wątrobie zmniejszył się o połowę po siedmio— lub dziesięciodniowym programie postu Buchingera. Internista i dietetyk odkrył również, że poszczenie poprawia insulinooporność u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Lekarz poleca post udawany

Ekspert zajmujący się badaniem wpływu postu leczniczego na zdrowie mówi wyraźnie: — Post wodny zdecydowanie nie jest konieczny! Osobom, które nie chcą stosować postu terapeutycznego, doradza, aby nie pościły 16:8, tylko stosowały stosunkowo nową metodę postu udawanego (pozorowanego). Została opracowana przez badacza długowieczności dr Valtera Longo z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Pamiętaj, że niezależnie od metody postu, zawsze należy najpierw omówić swoje plany z lekarzem rodzinnym.