Skip to main content

Badanie zostało zrealizowane w dniach 1-2 lipca 2025 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI — Computer-Assisted Web Interview) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 804 ankiety z ogólnopolską próbą dorosłych. Zastosowano dobór kwotowy — próba była reprezentatywna ze względu na łączny rozkład płci, wieku i klasy wielkości miejscowości zamieszkania.

***

Protest Giertycha bez dalszego biegu

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ogłosiła, że ponad 50 tys. protestów wyborczych – w tym protest Romana Giertycha i protesty przygotowane według wzoru opracowanego przez posła Koalicji Obywatelskiej – zostało pozostawionych bez dalszego biegu.

Według SN, protesty te nie spełniały wymogów formalnych określonych w Kodeksie wyborczym. Wiele z nich nie zawierało żadnych konkretnych zarzutów wobec ważności wyborów prezydenckich, a część była składana bez odpowiedniego uzasadnienia prawnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej krytyki niż poparcia dla Giertycha

W związku z kontrowersjami wokół działań polityka pracownia SW Research na prośbę Onetu zapytała Polaków: „Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?”.

Odpowiedzi rozłożyły się następująco: odpowiedź „negatywnie” wskazało 39,4 proc., a „pozytywnie” 24,5 proc. ankietowanych. Aż 25,7 proc. wybrała wariant „trudno powiedzieć / nie mam zdania”. Pozostaje grupa 10,3 proc., która o sprawie nie słyszała.

Wyniki pokazują, że choć Giertych zyskał poparcie części opinii publicznej, to większość badanych ocenia jego działania krytycznie lub nie ma wyrobionego zdania. Co dziesiąty badany w ogóle nie słyszał o sprawie, co może świadczyć o ograniczonym zasięgu medialnym tej inicjatywy.