„Nasi ludzie są w domu. Większość z nich przebywała w rosyjskiej niewoli od 2022 r. Dzisiaj wracają nasi obrońcy, którzy bronili Ukrainy w różnych miejscach: na Donbasie i w Mariupolu, w obwodzie ługańskim, charkowskim, chersońskim. Są to żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy (w szczególności przedstawiciele Sił Powietrznych, Sił Lądowych, Obrony Terytorialnej, Sił Operacji Specjalnych, Gwardii Narodowej, Państwowej Służby Granicznej, Państwowej Służby Transportu Specjalnego. A także cywile” — napisał Zełenski.
Sztab Koordynacyjny ds. postępowania z jeńcami wojennymi dodał, że jest to kolejny etap wymiany jeńców zgodnie z ustaleniami w Stambule. Z rosyjskiej niewoli powróciła grupa obrońców z kategorii „ranni i ciężko chorzy”, a także „młodsi niż 25 lat”.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Wśród uwolnionych są obrońcy Mariupola, którzy byli przetrzymywani w niewoli od 2022 r. Większość uwolnionych przebywała w niewoli ponad trzy lata.
Osoby uwolnione z niewoli przejdą niezbędne badania lekarskie, otrzymają pomoc w rehabilitacji fizycznej i psychicznej, a także wszystkie należne świadczenia za cały okres pobytu w niewoli.
Proces wymiany zgodnie z „porozumieniami stambulskimi” trwa. Dokładna liczba uwolnionych zostanie ogłoszona po zakończeniu wszystkich etapów wymiany.
Pełnomocnik Rady Najwyższej Ukrainy ds. praw człowieka Dmytro Lubiniec dodał, że wśród osób, które dziś powróciły z niewoli, są obrońcy uznani za zaginionych bez śladu.
Poprzedni etap wymiany jeńców między Ukrainą a Rosją odbył się 26 czerwca. Do domów powrócili żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej i Państwowej Służby Granicznej.