Skip to main content
PolskaWiadomości

Zagrożenie „większe niż kiedykolwiek”. Minister ostrzega przed chorobą

Autor 30 marca 2025Brak komentarzy

Minister Siekierski powiadomił, że sytuacja była analizowana na sobotnim, kolejnym już sztabie kryzysowym w MRiRW. Jak przypomniał, z powodu pryszczycy na Słowacji wprowadzono stan nadzwyczajny, a na Węgrzech odkryto nowe przypadki.

„Apeluję też do rolnikównie korzystacie z tzw. 'okazji cenowych. Wszystkie mocno zaniżane ceny atrakcyjnych produktów, towarów i zwierząt są w tym czasie wielkim ryzykiem” – ostrzegł w mediach społecznościowych szef resortu.

Pryszczyca. Czesław Siekierski apeluje do rolników

Siekierski dodał, że wirus pryszczycy przenosi się na duże odległości, może być przenoszony także w: świeżym mięsie, podrobach, mięsie mielonym, osłonkach i produktach mięsnych pozyskanych ze zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych, ale też dzikich; mleku surowym i produktach mlecznych pozyskanych od zwierząt parzystokopytnych; oborniku, słomie i sianie. „Sytuacja jest dynamiczna i wymaga nadzwyczajnego zaangażowania nas wszystkich” – podkreślił minister.

Siekierski zaznaczył, że blokada granic ze Słowacją obowiązuje do momentu przyjęcia przez Komisję Europejską decyzji wykonawczej w tym obszarze. „Prowadzimy intensywne kontrole we współpracy z policją, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego. Realizacja działań dotyczy głównych przejść towarowych na granicach ze Słowacją oraz Czechami” – dodał.

Zobacz również:

Jak podkreślił minister, w trybie 24-godzinnym działa Zakład Pryszczycy w Zduńskiej Woli, który wykonuje ponad tysiąc badań laboratoryjnych tygodniowo.

Polityk dodał, że intensyfikacja prewencji musi objąć szerszą współpracę na poziomie kilku dodatkowych ministerstw. Zapowiedział, że będzie o to zabiegał po niedzielnej odprawie służb, którą ma przeprowadzić z wojewodą małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem.

W środę polska Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że tego dnia zostało potwierdzone drugie ognisko pryszczycy na Węgrzech. Choroba wystąpiła w gospodarstwie bydła mlecznego utrzymującego ok. 3 tys. sztuk zwierząt, zlokalizowanym w gminie Level w powiecie Guor-Moson-Sopron w pobliżu styku granic austriackiej, czeskiej i słowackiej.

Pryszczyca na Słowacji. Wprowadzono stan nadzwyczajny

Dzień wcześniej o wystąpieniu czwartego ogniska pryszczycy informowała Słowacja. Tam pryszczyca została potwierdzona w gospodarstwie utrzymującym 279 sztuk bydła, nieopodal trzeciego ogniska. Słowacki rząd wprowadził we wtorek stan nadzwyczajny w całym kraju – o czym powiadomił minister rolnictwa Richard Takacz.

Jak przekazano, ruch ten ma pomóc władzom i służbom w zarządzaniu sytuacją i koordynowaniu walki z groźną dla zwierząt chorobą. Wcześniej wykryte ogniska choroby także zlokalizowane były na południu Słowacji. Przypadki te były w tym kraju pierwszymi ujawnionymi od pół wieku.

Pryszczyca. Śląska policja wzmacnia kontrolę przy granicy

21 marca minister rolnictwa podpisał rozporządzenie i zadecydował o zamknięciu terytorium Polski na przywóz wybranych towarów ze Słowacji w związku ogniskami pryszczycy w tym kraju.

W związku z epidemią pryszczycy nowe punkty kontrolne powstały również na drogach czterech powiatów województwa śląskiego. Działają one całodobowo, a głównym zadaniem służb jest prowadzenie intensywnych obserwacji i kontrola pojazdów mogących przewozić produkty objęte zakazem.

Pięć punktów kontroli drogowej zlokalizowanych jest w powiatach: cieszyńskim, wodzisławskim, raciborskim i żywieckim. Wzmożone kontrole prowadzone są natomiast na przejściach granicznych w:

  • Cieszynie (S52),

  • Chałupkach (DK78),

  • Gorzyczkach (A1),

  • Zwardoniu-Korbielowie (DW945),

  • Zwardoniu-Lalikach (S2).

Pryszczyca – co to za choroba?

Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą i niebezpieczną dla zwierząt chorobą wirusową. W przypadku wybuchu choroby wszystkie zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać wybite. Jest groźna też dla zwierząt żyjących dziko.

Pryszczyca nie jest groźna dla człowieka. Ludzie mogą zarazić się nią w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem i jego wydzielinami, a także przez spożycie niepasteryzowanych produktów pochodzących od zakażonych zwierząt.

Miller w „Prezydenci i Premierzy”: Kaczyński wie, że taka „nutka” antyniemiecka zawsze dobrze robiPolsat NewsPolsat News

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?