W czwartek Komisja ds. Petycji rozpatrzyła petycję w prawie zakazu spowiadania dzieci. Przedstawiła ją zastępczyni przewodniczącego tej komisji poseł Urszula Augustyn (KO). Zaznaczyła, że jej autorzy, rekomendując zakaz spowiedzi dzieci, chcą chronić je przed sytuacjami zagrażającymi ich dobru.
Augustyn zwróciła uwagę, że ochrona dziecka jest w polskim prawie szeroko zdefiniowana. Przytoczyła zapisy konstytucji o ochronie praw dziecka, a także art. 53 o wolności sumienia i wyznania.
Poseł KO Marcin Józefaciuk zaproponował skierowanie petycji do Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, a następnie do odpowiedniej komisji merytorycznej w celu przeprowadzenia dyskusji, która jego zdaniem byłaby polem do dialogu o wyznaniach. Zaznaczył, że należy sprawdzić, „na ile spowiednicy są przeszkoleni z pomocy psychologicznej” dla dorosłych i dla dzieci.
Sejm. Posłowie głosowali nad ważną petycją. Chodzi o spowiedź
Przyjęciu petycji sprzeciwiła się poseł PiS Urszula Rusecka. Argumentowała, że sakrament spowiedzi jest dla katolików istotny i państwo nie powinno odbierać rodzicom prawa do wychowywania dziecka w wybranej wierze. Dodała, że problemy, z którymi zmagają się dzieci, wynikają z wychowania „bez żadnych wartości i bez odpowiedniej ochrony”. Zaznaczyła, że w związku z tym uważa petycję za bezpodstawną.
Zobacz również:
Wypowiedź posła Krzysztofa Mieszkowskiego (KO) przerwał przewodniczący komisji Rafał Bochenek (PiS), gdy poseł określił Kościół jako instytucję przemocową.
– Chrześcijaństwo to religia i pewien zbiór wartości, który jest uosobieniem radości, miłości, szacunku, tolerancji do bliźniego – powiedział Bochenek.
Petycja o zakazie spowiedzi odrzucona. Głosowanie poprzedziła dyskusja
Po dyskusji głos zabrała Urszula Augustyn. Odwołując się do wypowiedzi posła Józefaciaka zaznaczyła, że nie ma komisji merytorycznej, która mogłaby zająć się omawianą sprawą. Jednocześnie podkreśliła, że dyskusja na ten temat jest potrzebna.
– Gdyby nie było ze spowiedzią i z małymi dziećmi problemów, to nikt nie pisałby petycji – dodała. Przewodnicząca przywołała opinię eksperta z Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji.
„Nikt, nawet rodzice, nie mogą zmuszać dziecka do uczestniczenia bądź nieuczestniczenia w spowiedzi. Rolą państwa w tym zakresie jest stwarzanie mechanizmów zapewniających, by dziecko mogło korzystać z przysługującej mu wolności sumienia i wyznania w sposób odpowiadający jego rozwojowi psychicznemu” – przeczytała Augustyn.
Zobacz również:
Komisja zarekomendowała nieuwzględnienie żądania zawartego w przedmiotowej petycji, a tym samym jej odrzucenie. Za odrzuceniem zagłosowało ośmiu posłów, przeciw dwóch, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Głośna petycja w Sejmie. „Doświadczenie upokorzenia i strachu”
Petycję w październiku 2024 roku złożył Rafał Betlejewski, performer i autor książek, który od lat krytycznie wypowiada się na temat Kościoła. Pod dokumentem podpisało się ponad 12 tys. osób.
„Jak pokazują wspomnienia wielu osób, spowiedź to doświadczenie upokorzenia i strachu” – czytamy w opisie petycji. Przeciwko tym zmianom protestował m.in. Instytut Ordo Iuris.
O petycji Betlejewskiego można było usłyszeć po raz pierwszy w 2023 roku. Została ona jednak zwrócona z przyczyn formalnych. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Józefaciuk poprosił go, by złożył ją ponownie. Została oficjalnie przyjęta 16 października, a 20 listopada skierowana do Komisji do spraw Petycji.