Skip to main content

CBOS opublikowało raport z przeprowadzonego w czerwcu badania, w którym ankietowani pytani byli o stosunek do rządu Donalda Tuska. 47 proc. ankietowanych negatywnie oceniło działania obozu władzy. Nieprzychylne opinie wydało o 3 pkt proc. więcej osób niż w czerwcu ubiegłego roku.

ZOBACZ: Szymon Hołownia: Należy zacząć obsadzać miejsca w Trybunale Konstytucyjnym

W przypadku zwolenników mowa o prawie jednej trzeciej badanej próby (32 proc.). CBOS sugeruje, że od czerwca 2024 roku osoby sympatyzujące z obozem władzy stanowią dość stabilną grupę, choć w ciągu ostatniego roku zauważalny był spadek pozytywnych ocen gabinetu Tuska.

Osoby, które wskazały, że są obojętne wobec działań rządu stanowią 19 proc. respondentów. To o 1 pkt proc. mniej niż w czerwcu ubiegłego roku. Zmalała też liczba osób, które wskazały na odpowiedź „trudno powiedzieć„. Obecnie to 2 proc. pytanych, czyli o 2 pkt proc. mniej niż przed rokiem.

Spada poparcie dla rządu. PiS na czele w nowym sondażu

Topniejące poparcie dla obozu władzy wykazał też sondaż IBRiS dla Onetu, opublikowany pod koniec ubiegłego miesiąca. Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższym czasie, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość (30,5 proc.). Koalicja Obywatelska znalazła się na drugim miejscu z poparciem na poziomie 25,8 proc.

Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 16,8 proc. i spadkiem o 0,3 pkt proc. Na Lewicę zagłosowałoby 6.1 proc. wyborców. W Sejmie znalazłaby się też debiutująca w sondażu Konfederacja Korony Polskiej. Ugrupowanie Grzegorza Brauna zdobyło 5,1 proc. poparcia.

ZOBACZ: Bodnar wyśle list do marszałka Sejmu ws. decyzji Sądu Najwyższego. „Wskażę nieprawidłowości”

Autorzy badania wskazali, że poza Sejmem znalazłyby się obie partie do niedawna tworzące Trzecią Drogę, a więc Polska 2050 z 4,6-proc. poparciem i PSL, na które głos zadeklarowało oddać 4 proc. badanych. W badaniu wskazano, że wcześniejszy pomiar dawał ich koalicji 6-proc. poparcie.

Poza parlamentem znalazłaby się również Partia Razem, na którą głos zadeklarowało oddać 3,9 proc. badanych (wzrost o 1,4 pkt proc.). 3,2 proc. respondentów wybrało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”. 

Czytaj więcej