W związku z zagrożeniem pożarowym władze Macedonii Północnej wprowadziły zakaz wchodzenia do lasów. Restrykcje obowiązują od wtorku i będą trwać do końca sierpnia – przekazały lokalne media. Z restrykcji wyłączono macedońskie parki narodowe oraz Górę Wodno – popularną atrakcję turystyczną znajdującą się w pobliżu stołecznego Skopje.
Osobom, które naruszą zakaz, grożą kary o równowartości od 1,5 do 2 tys. euro.
Władze Macedonii Północnej zdecydowały się na te środki zapobiegawcze rok po tym, jak kraj spustoszyły pożary podsycane długotrwałymi upałami. W lipcu ubiegłego roku strażacy przez ponad dwa tygodniu walczyli z ogniem wokół góry Serta na południu Macedonii Północnej, spłonęło hektary lasów. Portal Serbian News Media podsumował, że łącznie w 2024 roku ogień strawił ponad 95 000 hektarów lasów w kraju, co odpowiada prawie 9,4 proc. całkowitej powierzchni leśnej państwa.
Pożary w Portugalii. Meteorolodzy alarmują o rekordowych temperaturach
Anomalie pogodowe dotknęły również Portugalii, gdzie tego lata wystąpiły rekordowo wysokie poziomy maksymalnej i minimalnej temperatury powietrza w czerwcu w związku z falą upałów, jaka utrzymuje się od blisko tygodnia nad Półwyspem Iberyjskim. Rekordowe jak na czerwiec temperatury powietrza zaobserwowano w 34 proc. z ponad 80 istniejących w tym kraju stacji meteorologicznych.
Rekordowym dniem była niedziela, 29 czerwca, kiedy w miejscowości Mora słupek rtęci pokazał 46,6 st. C. W tym samym dniu, jak przekazała IPMA, zanotowano też najwyższą w historii w czerwcu minimalną temperaturę powietrza – 33,5 st. C, w mieście Portalegre.
Od czwartku nad Portugalią utrzymują się wysokie temperatury powietrza, które w kilku regionach kraju przekraczają 40 st. C. Towarzyszą im liczne pożary terenów leśnych, łąk oraz obszarów rolnych.
W środę rano strażacy walczą z ponad 20 pożarami, z których najwięcej trawi północną i środkową część kraju.
Upał w Europie. Czerwony alert we włoskich miastach
Jednocześnie od środy w rekordowej liczbie 18 z 27 największych miast we Włoszech obowiązuje najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia.
Czerwony alert z powodu temperatur sięgających albo przekraczających 40 stopni obowiązuje w Rzymie, Ankonie, Bolonii, Bolzano, Brescii, Campobasso, Florencji, Frosinone, Genui, Latinie, Mediolanie, Palermo, Perugii, Rieti, Turynie, Trieście, Weronie i Viterbo.
Najwyższy stopień alarmu utrzymany zostanie w tych miastach także w czwartek.
Dziennik „La Stampa” podaje w środę, że władze 15 z 20 włoskich regionów wprowadziły zakazy lub ograniczenia dotyczące pracy pod gołym niebem w najgorętszych porach dnia, czyli w godzinach 12.30- 16.00.
Włochy. Fale upałów doprowadzą do zmiany prawa?
Jak dodaje gazeta, rekordowe upały, zagrażające zdrowiu blokują pracę 3 milionów osób, między innymi w budownictwie i rolnictwie.
Dziennik zamieszcza też apel o to, by w godzinach ekstremalnych upałów nie zamawiać dostaw jedzenia. „To my, klienci musimy chronić dostawców”- zaznacza.
Media informują również, że oczekiwane w najbliższym czasie jest podpisanie przez rząd, przedsiębiorców i związki zawodowe ogólnokrajowego protokołu chroniącego tych, którzy pracują pod gołym niebem.