
– Ukraina posiada informacje wywiadowcze wskazujące na dostawy artylerii i amunicji przez stronę chińską dla Rosji – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Wołodymyr Zełenski. – Jesteśmy przekonani, że Chińczycy są zaangażowani w produkcję jakiegoś typu broni na terytorium Federacji Rosyjskiej – dodał, lecz nie doprecyzował jakiego rodzaju uzbrojenia dotyczą te zarzuty.
Zełenski ujawnił także, że strona ukraińska posiada inne dowody na dwustronną współpracę w zakresie zdolności obronnych. Ukraiński lider wyraził „rozczarowanie” tym faktem, tym bardziej, że Xi Jinping wielokrotnie zapewniał go, iż Pekin nie będzie dostarczał uzbrojenia Moskwie.
Kryzys na linii Kijów-Pekin. W tle chińscy jeńcy
Jeśli oskarżenia te się potwierdzą, będzie to kolejny cios dla relacji między Kijowem a Pekinem nadszarpniętych po upublicznieniu nagrań chińskich jeńców wojennych walczących dla armii Putina.
ZOBACZ: Chińscy jeńcy stanęli przed kamerami. Wyznali, jak trafili na wojnę w Ukrainie
Komunistyczna Partia Chin do tej pory starała się zachować pozory neutralności w konflikcie, lecz coraz częstsze przecieki o zakamuflowanym wsparciu dla Moskwy stawiają pod znakiem zapytania rzeczywiste intencje Pekinu.
Chiński plan pokojowy. Stracone szanse na mediacje
Powyższe doniesienia mogą być tym bardziej bolesne dla Ukrainy, że w początkowej fazie wojny Zełenski wielokrotnie wyrażał nadzieję na mediacje ze strony Pekinu na rzecz zakończenia wojny.
ZOBACZ: Chińczyk pojmany na wojnie w Ukrainie. Zapłacił, aby walczyć dla Rosjan
Szef chińskiego MSZ Wang Yi w rocznicę pełnoskalowej inwazji opublikował oficjalny plan pokojowy (znany pod nazwą: „Pozycja Chin w kwestii politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego”), lecz brak było w nim konkretnych propozycji i nie był konsultowany ze stroną ukraińską.
Niedługo potem, w marcu 2023 roku Xi Jinping udał się z wizytą do Władimira Putina, gdzie zapewniono o „nieograniczonej przyjaźni” między obydwoma krajami.
osg/ sgo / Polsatnews.pl