Skip to main content

Święta Wielkanocne w tym roku wypadają w dniach 20-21 kwietnia, a więc dość późno. Prognozy długoterminowe, oparte o Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) wskazywały, że tegoroczny kwiecień w całości zapisze się, jako miesiąc chłodny. Ostatnie wyliczenia dają jednak szanse na przełamanie i to akurat w okresie świąt.

Pogoda w Wielkanoc zaskoczy? Znamy najnowsze prognozy

Po nagłym i gwałtownym ochłodzeniu, które nadejdzie do Polski już w najbliższy weekend (5-6 kwietnia) i utrzyma się przez kilka dni, druga dekada nowego miesiąca ma przynieść stopniowy wzrost temperatury. Według obecnych prognoz szczyt ocieplenia ma nadejść w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc, kiedy to słupki rtęci w wielu miejscach mogą przekroczyć 20 st. C, ale możliwe, że lokalnie może być nawet ok. 25 st. C.

W tygodniu poprzedzającym święta jest szansa na ponad 20 st. C meteologix.com

W tygodniu poprzedzającym święta jest szansa na ponad 20 st. C

Tuż przed świętami średnie temperatury mają być o ok. 1-2 st. C wyższe, niż wynika z normy. Obecne prognozy wskazują, że Wielki Tydzień ma być najcieplejszym okresem tegorocznego kwietnia.

Wielki Tydzień ma być najcieplejszym okresem tegorocznego kwietnia IMGW-PIB METEO POLSKA

Wielki Tydzień ma być najcieplejszym okresem tegorocznego kwietnia

Potwierdzają to amerykańskie prognozy oparte na modelu CFS, według których okres od 17 do 24 kwietnia ma być o ok. 2-3 st. C cieplejszy, niż wynika z normy. W takiej sytuacji zarówno okres przed świętami, jak i sama Wielkanoc mogą przynieść wartości dochodzące do ok. 20 st. C. Zapowiada się zatem dosyć długi okres z wysokimi temperaturami.

Amerykańskie prognozy potwierdzają ciepły Wielki Tydzień tropicaltidbits.com

Amerykańskie prognozy potwierdzają ciepły Wielki Tydzień

Pogoda na Wielkanoc. Niepewne prognozy co do opadów

Co do opadów, to w prognozach istnieją pewne rozbieżności. Według wyliczeń europejskich ma to być dość wilgotny okres w pogodzie. Oznaczałoby to czasami wędrówkę frontów, z opadami deszczu i burzami. Z kolei prognozy amerykańskie zakładają mniej opadów. Niezależnie jednak, która wersja się sprawdzi, z pewnością w tym okresie nie zabraknie słońca, a deszcz, jeśli się pojawi to przelotny.

ECMWF wskazuje na opady w granicach normy IMGW-PIB METEO POLSKA

ECMWF wskazuje na opady w granicach normy

Choć prognozy z pewnością ulegną jeszcze korektom, to na tą chwilę scenariusz zimnej i śnieżnej Wielkanocy wydaje się najmniej prawdopodobny.